יש לכם קבוצת וואטסאפ? עלולים לתבוע אתכם

מה הן שמונה התביעות הצפויות בשנת 2017, כאלו שעד לפני זמן קצר היו נחשבות לבלתי אפשריות?

whatsup_suiteהטכנולוגיה מתקדמת, המחוקק מדדה מאחור. חוק איסור לשון הרע משנת 1965 לא יודע מה זה פייסבוק או טוויטר, ואפילו לא מזכיר את רשת האינטרנט. החוק מ-2008 המגן על זכויות יוצרים, שבא להחליף את הפקודה מ-1911, התיישן עוד בטרם נדפס ברשומות. חוק הגנת הפרטיות מ-1981 מתקשה מאוד לעמוד בקצב האירועים של רחפנים בשמיים המצלמים בתים פרטיים, הודעות וואטסאפ עם שמות חללים שמשפחתם עוד לא יודעת על מותם, סרטוני עירום וכיוצא באלה עניינים כמעט יומיומיים. החוק שותק, והדבר דורש משופטי בתי המשפט להיות יצירתיים ולהתמודד עם החסר.

בשפת המשפטנים קוראים לזה "לאקונה". חוסר שצריך למלא. השופט מתבקש "לנחש" – בדרך של היקש מתיק אחר, ממקרה דומה או מעיקרון שמזכיר במשהו את המקרה. ומי הוא השופט? לפעמים הוא אדם שאין לו, רחמנא ליצלן, חשבון טוויטר, שאינו מחזיק עמוד אוהדים בפייסבוק, שלא מעלה תמונות לאינסטגרם וסנאפצ'ט נשמע לו כמו שם של דמות מקומיקס.

הן הולכות ובאות לבית המשפט. הן ממש כבר בדרך – שמונה התביעות המאתגרות של 2017. עניינים לא פתורים, שטרם נבחנו בפסיקת בתי המשפט, שהשופטים יצטרכו לתת עליהם את הדעת. זו רק שאלה של זמן עד שמי מכל אלה יתגבש כדי תביעה ויוגש באחד מבתי משפט השלום. מה תהיה ההחלטה השיפוטית בכל אחד מהמקרים? אין לדעת. השאלות סבוכות, בגלל שהטכנולוגיה מתקדמת יותר מהר מהמחוקק, ובגלל שהשופט – לא פעם – אינו מכיר את אמצעי המדיה החדשים.

מתוך כתבה שפורסמה באתר "mako" ונכתבה על ידי עורך דין רון לוינטל – להמשך קריאה

בחזרה לראשית עמוד זה לחץ כאן
בחזרה לעמוד הראשי לחץ כאן