תביעת דיבה חסרת טעם

האקס כתב בפייסבוק שהיא חסרת ידע בבישול ומה שהיא מכינה – לא ראוי למאכל, אחרי שיצא איתה שנתיים. היא טוענת שכתב זאת כי עזבה אותו. בית המשפט לתביעות קטנות יטעם ויקבע

צעירה בת ימית הגישה תביעת דיבה בבית המשפט לתביעות קטנות לאחר שהאקס שלה, ממנו נפרדה, נוקם בה בכך שהוא מספר עליה בעמוד מחפשי קשר לזוגיות בפייסבוק שהיא "חסרת ידע בבישול" ומה שהיא מכינה – לא ראוי למאכל. והוא יודע. יצא איתה שנתיים וגר איתה חודשיים. אכל מרורים, ובסוף גם נפרדה ממנו וביקשה שלא ייצור קשר. לטענתה, הוא נפגע, ולכן כתב את מה שכתב.
באופן שוטף, אלה לא טענות שמחזיקות תביעה חזקה. שהרי מדובר בהבעת דעה של אותו אקס, שיכול לחשוב שהיא לא אמינה ושהיא לא מבשלת מי-יודע-מה, ואין פה עניין של "הוכחה". גם לא ברור כמה "נזק" נגרם מכך שמישהו אחד חושב ככה או אחרת. גם אין פה מקרה מובהק של "הפרת הפרטיות". אלה אמנם פרסומים מיותרים, אבל ספק אם הם מצדיקים תביעה או מניבים פיצוי כלשהו.
אבל התובעת, שיצאה שנתיים עם הבחור, סבורה שמדובר בנקמה ועל כן הוא מפרסם בדף המיועד למחפשי קשר, כי היא לא יודעת לשמור על מערכת זוגית, לא יודעת לבשל, האוכל שהיא מכינה לא ראוי למאכל, לא אמינה ועשויה לפלרטט עם גברים אחרים. לשיטתה, הפרסומים האלה גורמים לאחרים לא ליזום איתה קשר רומנטי. היא הגישה תביעה בגובה 30,000 שקלים (סכום שיכול לממן גם קורס בבישול).
אכן, הבמה לתביעה כזו היא רק בבית המשפט לתביעות קטנות, שם יכולות לצוץ גם "הפתעות" כאלה ואחרות. שופט רגיש, ביום חריג, יכול לפסוק הוצאות קלות.
לנו זה הזכיר את הבדיחה על הפולניה, שבעלה חוזר הביתה עם פטריות שקטף ביער. היא שואלת אותו "אלה פטריות מאכל?", והוא עונה – "עד שהגיעו לידיים שלך, כן".

בחזרה לראשית עמוד זה לחץ כאן
בחזרה לעמוד הראשי לחץ כאן