קרב חריף על ה"חמשוקה" – סימן מסחרי רשום

חמשוקה היא מנה של חומוס עם שקשוקה. החומוס המוצלח של רעננה, תנעמי, ביקש צו מניעה ופיצוי בגובה 400,000 שקלים, ממסעדת הטרנד הירושלמית " מחניודה". בית המשפט יקבע מי מנגב ומי סתם מורח

 מאז המלחמה בין משפחת אבו שוקרי למשפחה המתחרה באבו גוש, זה שנגמר בסולחה בפרסומת של "סלטי צבר", לא היה קרב איתנים כזה בין שני איקונים של אוכל. בצד אחד של הרחבה – המסעדה הירושלמית המדוברת "מחניודה", משוק מחנה יהודה בבירה. זאת שצריך להזמין בה מקום כמה שבועות מראש. זאת שהתפריט המקורי שלה והאווירה בה כבר זיכו אותה אפילו במערכון חיקוי ב"ארץ נהדרת". מן הצד השני של הרחבה, החומוסייה החזקה ביותר ברעננה ובשרון בכלל – תנעמי, היישר מהרחוב הראשי, אחוזה, עם הבגדים המסורתיים והטעם המשובח.

גילוי נאות: כותב בלוג זה סעד בשני המקומות, לא פעם ולא פעמיים, וממליץ של שניהם בחום. כותב שורות אלה עוד לא הצליח להוריד את כל הקילוגרמים העודפים להם אחראים שני המוסדות הקולינריים האלה. כותב השורות מלקק ידיו בהנאה כשהוא נזכר בחומוס של תנעמי ובסלט של מחניודה.

ובכל זאת – תנעמי תובעים את מחניודה על השימוש בתפריט במונח "חמשוקה", שזה הזיווג בין החומוס לשקשוקה, שלטענת תנעמי נולד אצלם. לא זאת בלבד, אלא שתנעמי עשו את הדבר הנכון מבחינתם וטרחו לרשום סימן מסחר אצל רשם סימני המסחר במשרד המשפטים (אצל רשם הפטנטים) וכך ניכסו לעצמם עוד ב-1999 את המונח באופן חוקי למשך 15 השנה הבאות. ככלל, עסק שיש לו שם מקורי לעסק, למונח הקשור בעסק, למוצר כזה או אחר – ראוי לו לרשום אותו כסימן מסחר. הרישום לא יקר, לא הטיפול המשפטי ולא האגרה הזעומה הנלווית לכך, ואחרי הליך לא מורכב, הסימן רשום.

סימן רשום יכול להיות גם לוגו של חברה, מותג שלה, שם העסק או אפילו מנה בתפריט – "חמשוקה", היא מספיק מקורית. רשת "נרגילה" בשעתו הייתה צריכה לרשום את "חמי זיווה" שהוליד מנהל הרשת, נרי אבנרי, על שם זיווה, יקירתו. הוא לא עשה זאת ואיפשר ל"נאפיס" או לכל מסעדה אחרת למכור "חצי זיווה" ואפילו זיווה שלמה. תנעמי רשמו את "חמשוקה" ועל כן נרעשו לגלות את השם מופיע בתפריט (המקורי והלא צפוי והמנוסח בשובבות) של "מחניודה".

כאשר יש בידך סימן מסחרי רשום ואחר משתמש בו, רשאי אתה לעתור לבית המשפט המחוזי בדרישה להוצאת צו מניעה מהמשך שימוש בשם, וכן לעתור לפיצוי בגין הפרת הזכויות. בינתיים הוציאו מחניודה את שם המנה מהתפריטים.תנעמי דורשים פיצוי בגובה 400,000 שקל. במידה ויזכו – תהא זו, עבור מחניודה, מנת החמשוקה היקרה ביותר בעולם. פרטים יבואו.

בחזרה לראשית עמוד זה לחץ כאן
בחזרה לעמוד הראשי לחץ כאן