פשיטת רגל היא לא מילה גסה

הסוף לסחרחורת החובות ולנושים המאיימים

עורך דין לוינטל, ייעוץ וליווי בתחום פשיטת רגל: "הסתבכות כלכלית היא לא מחלה ממארת ולא פשע שמישהו ביצע. חובות שנוצרו בתום לב (לא במרמה, לא בעקיצה ולא בהימורים), לרוב רק משום ניהול כושל של עסק או תנודות כלכליות לא צפויות, ניתנים לפתרון כולל. במקום להתנהל מול עשרות בעלי חוב שונים בהוצאה לפועל, לספוג עיכובי יציאה מן הארץ, חשש לצווי מאסר, איומים שונים ולחץ נפשי קשה, יש למחוקק פתרון שיכול לסייע לבעל החוב להשיג בחזרה את השלווה ואת פסק הזמן הנחוץ כדי להשתקם כלכלית ולפתוח דף חדש".

משרד עורך דין רון לוינטל מתמחה בתחום.
במהלך עבודתנו, סייענו למאות אנשים להחלץ ממצב דומה, ולהגיע לבסוף ל"הפטר",
שבו נמחקים חובות העבר והחייבים יכולים לשקם את חייהם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם לתאם פגישה


הלחץ לבעל החוב – הרסני

אדם החייב כספים לאחרים, בגובה חובות שהוא מתקשה להשיב או אפילו לראות הכיצד יוכל להשיבם בפרק זמן סביר, עשוי למצוא עצמו חסר אונים, משותק או אפילו נוטה למחשבות אובדניות. אחדים מבקשים לברוח מנושיהם אך חוששים להותיר מאחור את בני משפחתם. אחרים מחוברים מאוד לארצם ולא יכולים לדמיין עצמם עוזבים אותה, ודאי לא בדרך של בריחה מחובותיהם. המצב עשוי להיראות נואש, חסר תקווה וכזה שלא מאפשר לעצור את הסחרחורת מסביב, ולו כדי לחשוב איך יוצאים ממנה, מתחזקים, משתקמים ועוברים הלאה.

כולנו מסתבכים לפעמים בחוב או במצב כלכלי לא נוח, לפעמים באשמתנו, לפעמים לא. אנחנו מכירים זאת. זה קרה לחברים טובים שלנו, לאנשים שאנו מכירים, ולחלקם הגדול, אשר פנה אלינו, יכולנו לעזור.

בסך הכל, חוב כספי הוא לא "כתם" ולא "פשע", כי אם חלק מהמשחק הקפיטליסטי המתנהל סביבנו. לפעמים אתה מרוויח, לפעמים אתה מפסיד, ולא תמיד אתה יכול לדעת מראש שההפסד נוקש בדלת. הרבה אנשים שהכרנו הסתבכו בגלל מעשי עוקץ של אחרים, בגלל תנודות שוק שלא ניתן היה לחזות אותן או כנובע מטרגדיה משפחתית כזו או אחרת.

השורה התחתונה היא שיש תקווה, יש דרך מוצא ויש אפשרות אחרת: ישנו מנגנון משפטי המאפשר לבעל החוב לעצור את הטירוף מסביב, ללחוץ על כפתור ה-pause, לקבל הגנה ממערכת המשפט וכך גם לשקם את חייו, הפיננסיים והאישיים, כדי לחזור בהמשך בחזרה למשחק. ראינו כל כך הרבה אנשים משתקמים וחוזרים "לחיים", כך שאנו יודעים, באופן אישי, שהדבר הזה אפשרי. ניתן לפנות אלינו מכאן:


הכרזת פשיטת רגל

מדובר בהליך שאינו טראומטי כמו שהוא עשוי להישמע בוודאי אינו "כתם לכל החיים". זהו הליך הכרחי כאשר החובות נערמים מכל הכיוונים ובעלי החוב חונקים את החייב עד שהוא ממש הופך חסר אונים. מה גם ומניסיוננו, לפעמים עולות מחשבות אובדניות או ניסיונות בריחה כאלה ואחרים, בעוד החייב לא יודע איך לפעול. כאמור, בכל אלה אין צורך וישנו מסלול נורמלי כדי לצאת מתוך החובות, הנושים והאיומים השונים: ניתן לפעול במסלול המשפטי של הליכי פשיטת רגל, על מנת להכריז על בעל החוב כפושט רגל ובכך לתת לו את ההגנה המשפטית הנחוצה.

תקופת פשיטת הרגל עשויה להימשך כארבע שנים, עד קבלת "הפטר" (כלומר – פטור מכל החובות הקודמים), במהלכה מוטלות על פושט הרגל מספר מגבלות, אך מנגד – הוא מנוהל על ידי אחר, מבחינה פיננסית, והחיים תחת אימת החובות והנושים – הופכים לחיים פשוטים יותר, פחות מאיימים, המאפשרים תכנון עתיד חדש.

הליכי פשיטת הרגל, מבחינה זו, עדיפים על איחוד תיקים בהוצאה לפועל, שכן בהליכי ההוצאה לפועל, החובות לא רק נותרים בעינם אלא גם מתווספת אליהם ריבית חודשית גבוהה, באופן שמכניס את בעל החוב למעגל קסמים שאינו מאפשר לצאת מהמצב. בהליכי פשיטת רגל, ישנו סוף הכולל מחיקת חובות.

המשרד שלנו עוסק כמובן גם בהוצאה לפועל וגם באיחוד תיקים בהוצאה לפועל, אבל שם אנו מסייעים לבעלי חובות קטנים, או להגעה להסדר תשלומים למישהו שיכול לשלם אך זקוק לחלוקה לתשלומים קלים יותר, לא למישהו שכל החובות מכל הצדדים חונקים אותו.

חוב שגורם פשיטת רגל – החל מעשרות אלפי שקלים

כבר כאשר החובות נערמים בכמה עשרות אלפי שקלים, ומוגשים לביצוע בהוצאה לפועל ובתביעות אזרחיות שונות, הליך פשיטת הרגל מאפשר למנות כונס אשר יקבל מידע על מכלול הנכסים המצויים ברשות החייב, יקיים אסיפת נושים (הדורשים כסף מהחייב), יבצע מכירה מבוקרת של נכסים, ירגיע את חששם של הנושים שמא בעל החוב הבריח נכסים, ישיב לבעלי החוב חלק מהחובות באמצעות מכירת הנכסים ויוביל את החייב למסלול שבסופו הפטר מהחובות. במסגרת מסלול זה, ניתן להגן על בית המגורים שבו מתגוררת המשפחה, כך שהוא לא יימכר ויישאר ברשות החייב.

צריך להבין שפשיטת רגל זה לא פיקניק. אם זה היה כל כך פשוט, כל אחד שלא היה לו מתחשק לשלם לאחר, היה מכריז על עצמו כפושט רגל. ללא ייעוץ משפטי נכון, יכול ולא יוכרז אדם כפושט רגל או שחובותיו ייחשבו ככאלה שנובעים ממעשי מרמה.

זה גם לא תמיד נכון להציע ללקוח לעבור לעמדה של "פושט רגל". לפעמים אפשר להסדיר את החוב באמצעות מספר פעולות ומשאים ומתנים מול ההוצאה לפועל. בסך הכל, לפשיטת רגל יש כמה מגרעות:

 • זה לא מסלול אפשרי לעורכי דין, שמאים ומתווכים. אי אפשר להיות פושט רגל ועורך דין, כך שעורך דין שחושב על מסלול כזה, צריך לדעת שהוא יחדל לעבוד במקצוע
 • אין פנקסי שיקים לפושט רגל, כך שהתשלומים מעתה והאלה הם על בסיס מזומן
 • מאותו טעם – אין כרטיסי אשראי
 • לא ניתן לצאת לחו"ל ללא אישור מיוחד
 • לא ניתן להקים חברה חדשה או להיות דירקטור בחברה עד קבלת ה"הפטר"
 • חבר מועצת העיר שמוכרז כפושט רגל נאלץ לעזוב את תפקידו הציבורי ולפנות מקומו
 • סביר כי יהיה עליך לשלם תשלום חודשי קבוע לפי תוצאות החקירה הכלכלית שתערך

יש לעניין זה פנים לכאן ולשם, אבל אם נשב על כל החומר, נבין את היקף החובות, את הצרכים ואת הדרישות, מה חשוב ומה פחות, נוכל לתת ללקוח המתייעץ איתנו את ההצעה הטובה יותר לסיום המצב בו הוא נמצא. התעלמות היא ודאי לא אופציה, שכן אז החובות נערמים והריביות רצחניות. הזוכים לא שוקטים על השמרים ויכולים להפעיל כל מיני אמצעים חוקיים שיפגעו בחייב, בשלוות חייו ובמשפחתו. הליכי פשיטת רגל, ככל שהינם מורכבים, עשויים להביא מזור ללחץ הרב בו נתון החייב.

מבחינה זו, ייצוג של משרדנו בהליכי פשיטת רגל אינו "פלירט" קצר, כי אם מערכת יחסים של כמה שנים. המשרד מלווה את הלקוח, עד שיקומו מחדש, במסגרת סדרת פעולות :

 • ייעוץ לחייבים לגבי המסלולים האפשריים – בהוצאה לפועל (איחוד תיקים) ובהליכי פשיטת רגל למציאת המסלול המתאים לחייב הספציפי
 • ייצוג בהליך המשפטי, הנפתח בבית המשפט המחוזי, והודעה בעניין זה בבתי המשפט האחרים בהם מתנהלים הליכים הקשורים בחובות
 • טיפול בהליך כינוס הנכסים: עיכוב הליכים המתנהלים מול החייב (בהוצאה לפועל או בבתי המשפט) ובקשה לצו כינוס נכסים
 • ייצוג באסיפת הנושים הנדרשת לצורך הכרזת פשיטת הרגל
 • טיפול בהתנגדויות של נושים ונציגיהם להכרזת פשיטת הרגל
 • מו"מ עם הנושים ונציגיהם בכל הקשור בביטול הגבלות בנקאיות, עיקולי רכוש או ביטול צווי עיכוב יציאה מהארץ
 • ככלל – ניהול מו"מ עם הטוענים לחוב
 • ייצוג מול הנאמן שימונה על ידי המדינה וכן הגשת דו"חות תקופתיים
 • הגשת בקשה להפטר חובות בתום התקופה

אנו נדע כיצד לסייע בכל אלה. ראשית, יש לקבוע פגישה ולראות במה מדובר, מה היקף החובות ולחובת מי הם. כאן ניתן ליצור קשר:


ניסיון רב בתחום ההוצאה לפועל ופשיטת רגל

משרדנו מנוהל על ידי

עו"ד לוינטל הוא בוגר תואר משולב במשפט וממשל מהמרכז הבינתחומי בהרצליה, שימש כנבחר ציבור וחבר מועצת העיר בתל אביב-יפו, חבר ועדת המשנה לתכנון ובנייה, חבר ועדת ההנחות בארנונה וכן יו"ר ועדת הביקורת של מועצת העיר. לרשותו ניסיון רב בכל הקשור בטיפול מול גופים ציבוריים, התנהלות מול בעלי חובות וכן ידע בסיוע לישראלים המתגוררים בחו"ל ונותרו עם חובות בארץ.

במסגרת עבודת המשרד מול ישראלים בחו"ל מנצל ועו"ד לוינטל את הידע שנרכש בייצוג נפקדים ועריקים כולל חילי מילואים אל מול רשויות הצבא. לאחר שטיפל בגבייה של חובות לגופים שונים לרבות ייצוגם כזוכים בלשכת ההוצאה לפועל, תוך התמחות בייצוג סוכנויות תיווך נדל"ן וזכיינים בגביית עמלות תיווך, ייצג סוכנויות תיווך וזכיינים של רשת אנגלו-סכסון וכן זוכה בפני לשכת ההוצאה לפועל בהליכי מימוש משכונים, פסקי דין ושטרות.

לעו"ד לוינטל ידע רב בחקירות וליטיגציה בישיבות בתי המשפט.

אנו עומדים לרשותך בטלפון 03-5243344 או בפנייה כאן:


בחזרה לראשית עמוד זה לחץ כאן
בחזרה לעמוד הראשי לחץ כאן