עבירת לשון הרע כעברה פלילית

מה הם התנאים להגשת קובלנה פלילית בתחום לשון הרע?

במקרה הנוכחי בחר מזכיר ומנהל כוח האדם במועצה המקומית חורפיש להגיש קובלנה פלילית נגד מנהל מחוז הצפון של הסתדרות העובדים: לטענתו, במכתב ששלח ב-2012 ל-21 נמענים במועצה הוא תואר כמי שפגע בזכויות עובדים וחטא באמירות גסות ופוגעניות, כמו גם בגילויי אלימות פיזית ובביצוע עבירות פליליות.

"המחלוקת העיקרית הייתה סביב השאלה אם הוכח שהפרסום במכתב נעשה "בכוונה לפגוע", כפי שנדרש לצורך גיבוש העבירה של איסור לשון הרע. בית משפט השלום בקריות קבע כי הייתה "כוונה לפגוע", בין היתר בהתבסס על נוסח המכתב והאמירות החריפות שנכללו בו. נקבע כי מנהל המחוז צפה את הפגיעה בשמו הטוב, ועל כן הוא הורשע והוטל עליו עונש של חודשיים מאסר על תנאי ופיצוי של 30 אלף שקל.

בערעור שהגיש מנהל המחוז למחוזי הוא טען שיסוד "הכוונה לפגוע" הנדרש להרשעה פלילית בעבירת לשון הרע מוכח רק במקרה שבו הפרסום נעשה ממניעים אנטי חברתיים כמו רשעות, שנאה, איבה, נקם וכיוצא באלה – מניעים שגם מזכיר המועצה לא טען כלל לקיומם. לדבריו, המכתב נשלח על רקע תלונות רבות שהתקבלו אצלו, ונועד להביא את זעקת העובדים לידיעת הגורמים הרלוונטיים.

מנגד, מזכיר המועצה טען שישנה חזקה ראייתית של "הנחת כוונה", שלפיה אדם מתכוון לתוצאות הטבעיות של מעשיו וחפץ בהן. בלשון פשוטה, הטענה הייתה שכשהתוצאה הטבעית של מעשה היא פגיעה – המשמעות היא שהוכח כי התכוון לפגוע, וכך היה במקרה הנוכחי."

פורסם ב YNET, בתאריך 28.1.2017

קריאת הפרטים בכתבה תספק הצצה משמעותית אל התנאים להגשת קובלנה פלילית בתחום לשון הרע.

להמשך קריאה באתר YNET

בחזרה לראשית עמוד זה לחץ כאן
בחזרה לעמוד הראשי לחץ כאן