נעמי רגן: סופרת סתם?

הצעה של עו"ד קורינאלדי, שייצג את התובעת שזכתה בתביעת הפרת זכות יוצרים כנגד הסופרת נעמי רגן, היא לשקול הגשת תביעה ייצוגית של הקוראים,על כך ש"רומו" לחשוב שהסופרת רגן היא שכתבה את הספר, שחלקים ממנו – כך נפסק, כתבה הסופרת שפירו. ענף הייצוגיות עוד לא הגיע עד שם, אבל…

הסופרת המוכרת נעמי רגן הפסידה בתביעת זכויות יוצרים מתוקשרת, בהליך שהתנהל בבית המשפט המחוזי בירושלים, לסופרת מוכרת פחות בשם שרה שפירו, שבית המשפט השתכנע כי קטעים מספרה הועתקו לספרה של רגן. כלומר, מי שקרא את "ואל אישך תשוקתך", רב המכר של רגן, חשב שהוא קורא אותה וקרא – בחלקים משמעותיים מהספר – את שפירו, שמסרה לרגן את כתב היד כדי שתביע דעתה. רגן לא מוותרת ונשמעה מבטיחה לערער על הפסיקה. בינתיים עליה לשלם לשפירו סכום של קרוב לרבע מיליון שקלים (223,000).

בכנס הקניין הרוחני של לשכת המגשרים, אותו סיקרתי כאן, העלה בא כוחה של הזוכה, עו"ד גלעד קורינאלדי, רעיון מעניין – להציע תביעה ייצוגית לקוראים ה"מרומים", הממורמרים, שהוטעו לחשוב כי קראו את רגן כשלמעשה הם קראו את שפירו.

בתחילה זה נשמע מופרך, כי בעולמן של התביעות הייצוגיות אנו עוסקים בפיצוי כספי מכומת, בכמה גרמים חסרים בחבילת החטיפים, בעלות ששילמנו עבור שירות שלא קיבלנו וכדומה. השחקנים הקבועים במגרש הזה הן חברות הסלולאר, חברות הטלקומוניקציה (בזק) וחברות הכבלים והלוויין. יש ליין אחר של תביעות נגד חברות המזון. לאחרונה אושרה גם תביעה נגד מפעל מזהם, באספקט של פגיעה באיכות הסביבה.

בתוספת של חוק התובענות הייצוגיות, שם מפורטים החוקים שבגינם אפשר להגיש תביעה ייצוגית, לא תמצאו כמובן את חוק זכויות היוצרים החדש או את מי מחוקי הקניין הרוחני, ועל כן לכאורה נשמעת ההצעה שנזרקה לחלל האוויר בסדנא האחרונה של סוף היום בכנס המגשרים בבחינת "דאחקה" או – מעין "עקיצה" ותו לא.

אבל יכול להיות שקורינאלדי עלה כאן על משהו. יכול להיות שיש היגיון בתביעה של צרכנים/קוראים כנגד הטעייה במוצר, הוא הספר, כלומר – הטעייה של רוכשי הספר, אשר סברו כי לפניהם יצירה מקורית ולא כך היא, כי היוצרת היא רגן ועל פי החלטת בית המשפט – לא כך היא, ועל כן הם רומו כצרכנים, לא פחות מאלה שרכשו שקית במבה שחסרו בה 10 גרם של בוטנים מצופים או מאלה שהזמינו מחברת הסלולאר שירות וקיבלו שירות אחר, פחות במידת מה.

בהאזנה נוספת, זה לא נשמע מופרך כל כך. במילים אחרות – כבר נתקלתי בייצוגיות מופרכות מאלה.

הסופרת נעמי רגן

אז למה אני לא רוכש מחר ספר של רגן בחנות וניגש עם הקבלה ביד להגיש את הייצוגית הבאה של המשרד?

בעיקר משום שפסק הדין אינו חלוט והוא עובר כעת לערעור בבית המשפט העליון. כשהם יחליטו את החלטתם הסופית, נדע אם יש לנו סופרת מוכרת שהעתיקה מסופרת אלמונית או יוצרת מוכרת שעשו לה עוול גדול. כלומר – העותר הסדרתי יידע אם הוא רומה בעת הקריאה של הספר או שמא לא רומה אך נדפקה לו התביעה.

בחזרה לראשית עמוד זה לחץ כאן
בחזרה לעמוד הראשי לחץ כאן