מפלגה חדשה לצריבת דיסקים: הפיראטים הישראליים

זו לא בדיחה (אולי כן). מפלגה חדשה הוקמה בישראל ושמה מפלגת הפיראטים. על בסיס דגם שנולד בשבדיה (והפליג משם לגרמניה ומבצבץ בעוד מדינות באירופה), הם מציעים לבטל את חוקי זכויות היוצרים, כדי שכל היצירות תושמענה בחינם והיוצרים – שבקושי מצליחים לאכוף את השימוש ביצירות כיום – לא יהיו זכאים כלל לתגמולים. באתר המפלגה הפיראטית בישראל מדברים שוב ושוב על החשיבות של "הורדות" לא חוקיות מאתרים ועל "דיסקים צרובים". יענו – אידיאולוגיה.

עומדים מאחורי המפלגה יוצאי "עלה ירוק" (אוהד שם טוב לדוגמא, שעמד בראש רשימת "יוצאי עלה ירוק ונפגעי השואה" שהתפצלה מ"עלה ירוק") שביקשו לגליזציה לסמים קלים (שזה סביר יותר בעיניי) וכעת רוצים לגליזציה להפרת זכויות יוצרים. אני אחסוך מכם את הדאחקה המתבקשת על ה"ראש טוב" שהיה בישיבה שבה החליטו להוסיף דיסקים צרובים למצע הפוליטי שלהם, שכולל מיקס של סיסמאות שמאל (אקולוגיה, דאגה לפרטיות, שקיפות בשלטון ודיסקים צרובים, בערך).

בתור עורך דין שמקדיש חלק ניכר מזמנו להגנה של יוצרים מפני הפרת זכות היוצרים שלהם בבתי המשפט בארץ – אני מזועזע מהרעיון הזה. גם ככה קשה לתפוס את המפרים, קשה ליוצרים להשיג תקציב לתביעה ולאגרה, לא פעם בתי המשפט – השופטים הרלבנטיים – חסים על המפרים ופוסקים להם פיצוי לא יותר מידי גבוה, והנה קם מישהו וחושב שבכלל צריך לבטל את זכאותם של היוצרים לתיגמול.

נכון שהדגם הקיים של זכויות היוצרים עובר טלטלה בגלל הקלות הבלתי נסבלת של ההעתקה ונכון שיש שיפט של אמנים לייצר רווח מהופעות ופחות מתגמולים (ע"ע חברות תקליטים במשבר) ובכל זאת, מפלגה של פיראטים היא רעיון שגורם לרטייה (על העין) ולרתיעה.

הפיראטים השבדים דוגלים בשיתופי קבצים בחינם, בביטול ההגנה על פטנטים ובביטול חוקי זכויות היוצרים ומתבשמת בכך שהצליחה לעבור את אחוז החסימה בבחירות לפרלמנט האירופי אחרי שנכשלה בניסיון לעבור את אחוז החסימה בארצה – ולא נכנסה לפרלמנט השבדי. היא הקימה תנועת נוער מצליחה – "הפיראט הצעיר" (נשמע כמעט כמו רשת חנויות צעצועים) והצליחה לגלוש גם לגרמניה ולעשות שם באזז רציני.

אצלנו, "יוצאי עלה ירוק" שהפכו ליוצאי "יוצאי עלה ירוק ונפגעי השואה" הודיעו באתר החדש שלהם  (http://israelipirates.org.il/) שהם דוגלים ב"דמוקרטיה נזילה, כלכלה שאינה מבוססת חוב, חופש מידע, שקיפות שלטונית, פרטיות ושינוי חוקי הקניין הרוחני" וכמובן – דיסקים צרובים והורדות מאתרים. ב"מניפסט" של המפלגה, המופיע באתר, נכתב כי "מפלגות הפיראטים העולמיות התפתחו מן הגישה שכולנו שודדים, ושכולנו ילידים של כלכלת השיתוף. כולנו מסכימים, במודע או לא, על הצורך בהורדות "בלתי חוקיות", ולא מסוגלים לדמיין עולם בלעדיהן. כולנו סחים ששולחים שירי יוטיוב אהובים לחברים, ללא תלות בשיוך פוליטי. קחו את ביתנו, אך לעולם לא נוותר על חשבון הפייסבוק שלנו. כולנו מקיימים את החזון האוטופי של "מידע רוצה להיות חופשי", עליו מושתת האינטרנט, ולשם כך אנו שודדים. שודדים מידע ממקום למקום. משתתפים ברפרודוקציה האינסופית שלו. חשוב להבין זאת: היום כולנו פושעים פיראטים, בעל כורחנו, כולנו אנרכו-סחים".

סביר להניח שמפלגה זו, כמו זו של "יוצאי עלה ירוק", לא תעבור את אחוז החסימה, ממש כמו בשבדיה, ואת ליל הבחירות יעבירו חבריה בהורדות, בצריבת דיסקים ואולי גם בקצת חומר טוב, שיביאו יוצאי המפלגה הקודמת שממנה באו. אלא שעצם הרעיון לקזז, לבטל ולפגוע בזכויות היוצרים, שקיים קושי אדיר לאכוף גם ככה, מדליק נורות אדומות. בעולם שבו ההעתקה המפרה הפכה קלה מתמיד, ובאיכות טובה אפשר להפר זכויות יוצרים בקלות, נאבקים היוצרים על האפשרות הכלכלית שלהם ליצור והדבר האחרון שהם צריכים היא דה-לגיטימציה של "פיראטים" המבקשים להפוך את הפיראטיות לחוקית.

המפלגה החדשה היא דגל (פיראטי) שחור, עם גולגולת באמצעו, ועוד מכה מוראלית (קטנה בכנף) לעוסקים בתחום – ליוצרים, לעורכי הדין המגנים עליהם מפני ההפרות ולשופטים העוסקים בתחום זה ומנסים להדביק את הטכנולוגיה, שהמחוקק לא הצליח להכניע.

בחזרה לראשית עמוד זה לחץ כאן
בחזרה לעמוד הראשי לחץ כאן