השגות ארנונה ותביעות

העירייה יכולה להיות דורסנית במידה רבה ואלינו פונים האנשים שעונים להגדרה "מיואשים מהעירייה".

החוק מאפשר היום לעירייה לא רק לקבוע שרירותית את סיווג הנכס לארנונה, גודל המבנה (לפי מדידות משתנות שלה) וגובה הארנונה, אלא גם להיכנס לחשבון הבנק של כל אחד מאיתנו ולבצע עיקולים באופן חד-צדדי, עוד לפני זכייה במשפט או בתיק הוצל"פ. רק משום שהם החליטו שיש חוב והוא נזקף לחובתנו.

במקרים בהם התפרקה שותפות בין שותפים – העירייה יכולה לתפוס את השותף "המשלם", רק כי הוא קל יותר לתפיסה, ולהפיל עליו את חובות השותף "שנעלם". זאת גם אחרי שהשותף "המשלם" פרע את חובו (מחצית החוב) ואין לו כל קשר עם שותפו לשעבר שהשאיר אותו להתמודד עם שארית החוב.

כשהעירייה לא מאתרת את מחזיק הנכס האמיתי, היא מעדיפה לאתר ברישומים שלה מחזיק היסטורי אחר או את בעל הבית בטאבו (למרות שהיא יודעת בוודאות שאחר מנהל את המקום בשכירות) – ולהפיל עליו את החוב של הארנונה במקום.

אלו הם רק מקרים ספורים מתוך מגוון הבעיות שחייבי ארנונה נתקלים בהם ביום יום.

עו"ד רון לוינטל שימש במשך 5 שנים כחבר מועצת העיר וחבר ועדת ההנחות בארנונה בעיריית ת"א-יפו.

משרד עורך דין רון לוינטל ושות' מטפל, בין היתר:

  • בהגשת עתירות מינהליות בתחום הארנונה, כמו לדוגמא ייצוג בעלי קרקע ובעלי נכסים וחברות מול העיריות.
  • תביעות לקבלת פטור או הנחה בארנונה (מפאת היותו בעלים של קרקע נטושה או לפי ס' 330 לפקודת העיריות של בניין נטוש או לא מתאים להחזקה)
  • ייצוג בהשגות ארנונה שכשלו ונזקקות לייצוג בעררים וכן ייצוג בבית המשפט לאחר שעררים כשלו מול העירייה
  • אנו מתמחים גם בהגשת בקשות לפי טענת "אינני מחזיק" – כך במקרים בהם לא הודיעו בעלי נכס בזמן, בעסקאות מכר, על כך שאין להם קשר עם הנכס או כשיש מחזיקים אחרים שלא משתפים פעולה עם הדיווח הנ"ל או במקרה שבו העירייה ניגשת אל מי שהיא מעדיפה לגבות ממנו למרות ידיעתה שיש מחזיק אחר (כמו במקרה שבו העירייה יודעת שהמחזיק שצריך לשלם ארנונה הוא בעל עסק מפוקפק) ובסופו של יום – הגורם הלא נכון מחויב בתשלום ארנונה שלא הוא נהנה ממנה
  • כמובן, גם תביעות לשינוי סיווג של בתי תוכנה מול הטענה שמדובר בחברה שמתעסקת בתחום המיחשוב וההייטק אך לא מייצרת תוכנה, כשידוע כי ההנחה ניתנת רק לגורם שמייצר תוכנה (חברות לבניית אתרים לדוגמא נחשבת על פי רוב ככאלה שלא זכאיות או לדוגמא – חברה לפיתוח משחקי מחשב – צריך שהעיסוק העיקרי בה יהיה ייצור תוכנה כדי ליהנות מהארנונה הנמוכה יותר). אנו יודעים להציג בפני גובי העירייה את הנתונים הנדרשים כדי ליהנות מהסיווג הנכון, לאחר שבעלי העסק כשלו לשכנע את גובי העירייה בסיווג
  • עוד אנו מטפלים בחובות ארנונה על תקופות ישנות המיוחסות ללקוחות וחלה עליהם התיישנות (או שנטען כי לא חלה התיישנות כזו)
  • אנו מייצגים גם נפגעים שהינם שותפים לשעבר שהגיעו בשעתו להסדר פריסת חובות עם העירייה והחוזים מול העירייה הופרו בין בעלי עסקים (שותפים אחדים) באופן כזה שהשותף המשלם, שסגר את חובו, נרדף על ידי העירייה לגבי חובו של השותף השני שלא שילם את חלקו
  • כמון כן, מייצגים בשינוי סיווג הנכס לצורך חיוב ארנונה שונה
  • וכן לגבי טעויות בחיובים (בין היתר כנובע משינוי בגודל הנכס או מדידה לא נכונה או ייחוס לא נכון של חוב)
עו"ד רון לוינטל

עו"ד רון לוינטל

מי אנחנו ומה אנחנו מבינים בארנונה?

עו"ד רון לוינטל הוא יוצא מועצת העיר, חבר ועדת המשנה לתכנון ובנייה וחבר ועדת ההנחות בארנונה וכן יו"ר ועדת הביקורת העירונית. בעל תואר במשפט, ממשל ומדיניות ציבורית מהמרכז הבינתחומי. בין היתר חשף במסגרת עבודתו במועצת העיר את "נוהל דן חלוץ" שהינו נוהל חריג בארנונה. עד לחשיפתו של לוינטל, נהנה רק חלוץ – באופן מיוחד – כך שחצר מרוצפת ומוקפת בשלושה קירות, אשר נחשבה חלק אינטגרלי של המבנה הנקרא מרפסת גן, ועל פי חוק העזר העירוני נדרש לגבות בעבורה מסי ארנונה הזהים בגובהם למסים הנגבים בעבור שאר חלקי הבית, כך שבוטל החיוב בביתו. לוינטל חשף את הנוהל לטובת תושבי העיר כולה:

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3435834,00.html

 

בחזרה לראשית עמוד זה לחץ כאן
בחזרה לעמוד הראשי לחץ כאן