טיפול ברישום מדגמים

רישום מדגמים –

לפני שאחרים יוציאו לשוק את העיצוב המקורי שלך, בלי חשבון

הדרך הפרקטית למנוע מאחר להעתיק מוצר שעל עיצובו שקדתם במקוריות, היא רישומו כ"מדגם". רק בדרך זו תוכלו למנוע מאחר להעתיקו, לייבא העתק זול שלו או להפיצו בחנויות ברחבי הארץ, כאשר משרדנו יוכל להגיש תביעה נגד המפר לשם פיצוי, אך קודם לכן ולפעמים חשוב מכך – צו מניעה שימנע הבאת המוצר או הפצתו וכן צו עיכוב של סחורה שהיא חיקוי חיוור (או מוצלח, למרבה הצער) במחסני המכס.

ככלל, לא כל עיצוב של מוצר הוא "המצאה" ולא כל רעיון של עיצוב הוא "פטנט". יש מוצרים פונקציונליים, מקוריים ומיוחדים, בעיקר אסתטיים ושונים מאחרים מבחינת המראה החיצוני, עליהם עבדנו חודשים ארוכים, שאנו רוצים לשמור לעצמנו באופן מקורי, ולמנוע מאחרים להעתיק. רק באמצעות רישום ביחידת הפטנטים של משרד המשפטים – אפשר לקבע את הזכות של המעצב על המוצר למשך פרקי זמן שיאפשרו שימוש בלעדי לתקופת-מה (בין 5 ל-15 שנה), וכן זכות לתבוע או למנוע כל אחד אחר המבקש להעתיק את המוצר.

זה כמובן מומלץ ככל שבכוונת המעצב לייצר את המוצר באופן מסחרי. נאמר זאת כך: עד 50 פריטים, ניתן להגן על המוצר באמצעות חוק זכויות יוצרים, שבמקור יועד להגן על יצירות ספרותיות או מוסיקליות, אבל עשוי להימצא במקרים מסוימים גם כמגן של עיצוב מוצר מקורי במיוחד. אבל כשאנו מבקשים לעשות שימוש תעשייתי יותר – לייצר ליין של מאות או אלפי פריטים – לאביזרי אופנה (נעליים, תיקים, בגדים) או צעצועים (משחקים לילדים מכל הסוגים) או מוצר פרקטי ויפה (מכיסאות מעוצבים, דרך כלי עבודה מיוחדים או למעשה כל מוצר מעוצב), וכמובן במידה שמדובר בעיצוב מקורי וחדשני, ניתן לרשום את המדגם באמצעות הליך משפטי, דרך משרדנו.

משרדנו מתמחה בהגשת תביעות בתחום זכויות היוצרים, רישום מדגמים, רישום סימני מסחר, הזכות לפרטיות, לשון הרע, עוולות מסחריות, הפרות מתחום התחרות העסקית הלא הוגנת ומשכך – יוכל לסייע לך לתבוע את המתחרה העושה שימוש במדגם רשום – על מנת למנוע את הפיכת הרישום לאות מתה ואת העיצוב המקורי – ככזה שמפסיד בשוק למתחרה קניבלי שהעתיק את המוצר, ללא חשבון.

ניתן להתקשר לברר פרטים ונשמח להציע הצעה לייצוג – טל' 03-5243344

או השאירו את הפרטים כאן ואנו נחזור אליכם:

אנו מציעים מענה טלפוני בכל שעות היממה וניתן לקבוע פגישות במשרדנו בין השעות 09:00 עד 18:00. אם נקבל פנייה באמצעות הטופס שלמעלה, נשיב תשובה בהקדם האפשרי, בתוך 24 שעות לכל היותר.

ניתן להוציא צו מניעה, צו שיורה על הפסקת השימוש במוצר שהוא העתק המדגם וניתן גם להגיש תביעה ולקבל פיצוי כספי נדיב. מעבר לכסף, יש לצעד זה גם תוצאה עסקית חשובה – המתחרה יחדל משימוש במוצר והמצב הקיים, בו לקוחות פוטנציאליים המחפשים את המוצר שלך – רוכשים מוצר מתחרה ש"נקטף" ממך בלי לשלם לך ותוך התעלמות מהמצאים הרבים שהשקעת במקוריות הנדרשת, תיפסק לאלתר. אם כן, להליך המשפטי יש מימד הרתעתי, מימד המונע תחרות עסקית לא הוגנת וגניבת עין, וכן פיצוי כספי.

בהקשר זה יש לזכור כי הפיצוי הכספי לפעמים בטל בשישים לעומת מניעת הפסד רווח פוטנציאלי הנובע מהפניית הלקוחות המחפשים את המוצר שעיצבת – היישר אל המתחרה העושה שימוש מניפולטיבי במוצר המעוצב שלך.

כאמור, מדגם זה לא "פטנט", כי אין מדובר כאן בהמצאה (הרי לא טענתם ש"המצאתם" את מושג ה"כסא" או את מושג ה"צעצוע"), אבל עיצוב מקורי במיוחד יכול להיות, באופן מונופוליסטי, שלכם לפרק זמן מסוים של עד 15 שנים, ובכך לחסום את דרכם של אחרים להעתיק את העיצוב, לייצר מוצר זהה והלכה למעשה – "לגנוב" לכם אותו. כך, לדוגמא, נעל ה"קרוקס" היא מוצר שעיצובו רשום כמדגם. גם צעצועי פלייסטיישן או "וי", גם עיצוב ספציפי של טלפונים סלולאריים, מברשת השיניים החשמלית שמחוברת לסוללה, בגדי ספורט למטרות מיוחדות ולמעשה – כמעט כל מוצר המוני מעוצב, המוכר לנו כצרכנים, מגן על עצמו כמדגם.

ראשית עלינו לבחון האם לא נרשם מדגם דומה או זהה ולוודא כי מדובר במוצר שלא הוצג עדיין בארץ, לאחר מכן – יש למלא את הטפסים הרלבנטיים ואז יש לטעון מול משרד הרשם (הגורם הרלבנטי במשרד המשפטים) כדי לענות לטענות על דימיון למוצר קודם או חוסר מקוריות שאינו מאפשר רישום או כל טענה אחרת שעשויה לחסום אתכם בדרככם לביצוע הרישום כדין. בהמשך ניתן להגיש תביעות כנגד מתחרים קניבליים על בסיס הרישום של המדגם.

לא פעם מוגשות תביעה נגד מדגם רשום בתואנה כי לא נעשה בו שימוש או בטענה כי הוא אינו מקורי או אינו מצדיק רישום. מנגד, משרדנו גם מגן על מדגמים שיש המבקשים למחוק אותם מסיבות אלה. רוב העבודה סביב המדגמים היא באכיפה של איסור השימוש על ידי מתחרים: צווים להחרמה, למניעת שימוש או תביעות לפיצוי בגין נזקים עקב שימוש לא הוגן.

הנה כי כן, הרישום של המדגם הוא מעין "תעודת ביטוח" נגד מעתיקנים, מפרים וכל מיני אנשים המבקשים להתפרנס על חשבונכם וליהנות מעיצוב מקורי שנוצר על ידיכם. יש לעמוד בדרישות של מקוריות וחדשנות, אי פרסום קודם ורישום ראשון בארץ, הבאת העתק של שרטוטים ותמונות כנדרש, מסירת הפרטים המבוקשים על ידי הרשם וכן לעמוד לרשותם למתן הבהרות נוספות. זה סוג הטיפול המוצע עבור ביצוע הרישום עצמו.

משרדנו מטפל ברישום מדגמים וכן רישום סימני מסחר עבור חברות ועסקים, החל מבקשת הרישום, עובר בטיפול בהתנגדויות ככל שישנן וכן תביעות משפטיות כנגד שימוש לא מותר. באמצעות משרדנו ניתן גם להגיש, בדחיפות ובסודיות, בקשות לצווי מניעה, החרמה, עיכוב או תפיסה של מוצרים מתחרים ומזויפים במכס (לדוגמא) המנצלים דימיון מכוון המיועד להטעות ולנצל את ההיכרות עם העיצוב המקורי תוך עקיפה של הסכמי זיכיון וייבוא בלעדיים.

התקשרו למשרדנו בכל עניין הקשור ברישום מדגמים, הוצאת צו מניעה, התנגדות לרישום, עיכוב סחורות מתחרות במכס, מחיקת רישום או תביעה כספית בגין גזל ופגיעה במוניטין. זכרו – כל תחרות לא הוגנת יכולה להביא לפיצוי הולם באמצעות מערכת המשפט וניתן למנוע את הפגיעה במוניטין של המוצר שבניתם.

הטלפון במשרדנו הוא 03-5243344. למקרי חירום – 054-4273900. הדוא"ל במשרד הוא office@ron-law.co.il.

צרו קשר על מנת לקבל ייעוץ משפטי ראשוני, באמצעות הטלפון, בכל הנוגע לרישום מדגמים.

ניתן להתקשר לברר פרטים ונשמח להציע הצעה לייצוג – טל' 03-5243344

או השאירו את הפרטים כאן ואנו נחזור אליכם:

אנו מציעים מענה טלפוני בכל שעות היממה וניתן לקבוע פגישות במשרדנו בין השעות 09:00 עד 18:00. אם נקבל פנייה באמצעות הטופס שלמעלה, נשיב תשובה בהקדם האפשרי, בתוך 24 שעות לכל היותר.

משרדנו עוסק במכלול נושאים הקשורים בדיני הקניין הרוחני ולרבות רישום סימני מסחר, תביעות בגין הפרת זכויות יוצרים וכן תביעות כנגד הפרת הפרטיות ופגיעה בכבוד ובשם הטוב (לשון הרע). המשרד עוסק גם בתביעות שבין עסקים, כאשר עוסק אחד מבקש לפגוע בעוסק אחר, אם בדרך של תחרות לא הוגנת, גזילת המוניטין או תחרות פרועה, אם בדרך של גילוי סודות מסחריים ואם באמצעות פגיעה ודילול בסימן המסחר. שימו לב שכיום ניתן גם לתבוע מתחרה העושה שימוש בשם של בעל העסק כדי לקדם את האתר המתחרה במסגרת קידום ממומן במנוע החיפוש "גוגל".

בכל הקשור ברישום מדגמים – כדאי להזדרז שכן הרישום במשרד הרשם לוקח זמן רב (עד כדי שנה לרישום מדגם, תלוי בעומס הבקשות). כמו כן, בכל הקשור בתביעות לצווים דחופים ולניסיונות מניעת כניסת סחורה המסומלת בסימן המסחר המזויף – ברור כי קיימת דחיפות ונחוץ לפעול במהירות.

צרו עימנו קשר במשרדנו הוא 03-5243344. למקרי חירום – 054-4273900. הדוא"ל במשרד הוא office@ron-law.co.il.

או השאירו את הפרטים כאן ואנו נחזור אליכם:

בחזרה לראשית עמוד זה לחץ כאן
בחזרה לעמוד הראשי לחץ כאן