כתיבת צוואות

צוואה מאפשרת לנו להחליט מה יהיה עתיד הרכוש שצברנו, הכסף והנכסים – אחרי מותנו. בתי המשפט קבעו כל מיני מבחנים כדי לוודא שהצוואה תקפה ושנכתבה בידי אדם צלול ולא מאויים על ידי קרוב משפחה. לא פעם בוטלו רצונותיו של המוריש בגלל פגם טכני או אחר בדרך שבה נכתבה הצוואה ועל כן, למרות שגם צוואה פשוטה שאדם כותב בעצמו בכתב יד בביתו, אמורה להיות תקפה, הרי שבלי מעורבות עורך דין היא יכולה לכלול טעויות טכניות ותקלות משפטיות, ובסופו של דבר – לא להתממש.

מעוניינים בכתיבת צוואה או בייעוץ לכתיבת צוואה?
מלאו פרטי ונחזור אליכם בהקדם:


כל מה שצריך לדעת על צוואה

אם כל המשפחות היו חיות בזוגיות נפלאה, בן ובת הזוג המקוריים היו נשארים ביחד לנצח נצחים, כל הילדים היו מקיימים את בקשות ההורים ואיש מהם לא היה קנאי לשני או מנסה לקחת ממנו את המגיע לו – לא היו צריכים עורכי דין להתעסק עם הצוואות כלל.

חוק הירושה מבטיח חלוקת רכוש אוטומטית ומאוד הגיונית שמתאימה לאחוזים נרחבים מהאוכלוסייה: חצי מקבל או מקבלת בת או בן הזוג. החצי השני מתחלק בין כל הילדים. נניח שיש שלושה ילדים ובת זוג קבועה, היא תקבל 50% וכל אחד מהילדים יקבל 16.6% (שהם שליש מ-50% שנותרו אחרי שהאישה או הבעל קיבלו את חלקם).

אלא שהחיים קצת יותר מורכבים מזה. אם יש ילד אחד שלדעתך "לא מגיע לו כלום"? או שלא ברור מי זו "האישה" כי הגירושין עוד לא בתוקף ויש אישה חדשה בחייך? ואם אינך רוצה שבעלך יקבל דבר או שאינך רוצה להעביר את החלק מהירושה לילדים שבאו בכלל מנישואיו הקודמים?

לפעמים יש גם תנאים שאנחנו רוצים להתנות: הבחור יקבל את הדירה בתנאי ש… (לא ירחיב אותה, יוותר על חדר אחד לטובת אחותו, יוותר על שאר הכסף שמגיע לו) והבחורה תקבל את קופת הגמל רק אם… (תגיע לגיל 21 ותרשם ללימודים אקדמאיים, תטפל בסבתא שלה עד סוף ימיה) וכן הלאה.

יש תנאים שהמחוקק מרשה. יש תנאים שהמחוקק נלחם נגדם (כמו הסכמה לתת את הכסף לבן שלך "רק אם יתגרש מאשתו המרשעת" או דרישה שהנכד יחזור בתשובה כי אם לא – גרוש הוא לא יראה ממך). לא כל מה שמכתיבים בצוואה אכן יכול לקרות במבחן המציאות.

זו אחת הסיבות שאנו ממליצים על חתימת צוואה במשרד עורכי דין. גם משום שאנו יודעים אלו תנאים ימולאו בעתיד ואלו לא, גם משום שאנו נוכל להתחייב בעתיד שהחותם על הצוואה היה צלול בעת שחתם עליה ולא הופעל עליו לחץ מצד יורש, גם משום שאנו נפקיד את הצוואה אצל רשם הירושות והיא לא תאבד בבית איפשהו ו"תועלם" על ידי יורש לא מרוצה (או כזה שגילה שהוא לא יורש, רחמנא ליצלן).

כדאי לזכור:

 • עורכי דין חייבים בסודיות ויש חיסיון על כל הנאמר להם או נכתב אצלם.
 • הם לא מגלים ליורשים או לאלו שלא יורשים – מה כתוב בצוואה.
 • הם חוסכים בעתיד מלחמות ירושה מכוערות.
 • הם מבטיחים כי המוריש עושה זאת מתוך רצונו-הוא.

אז למי זה טוב?

לאדם שהתחתן פעם שנייה ויש לו ילדים מהזוגיות הראשונה והשנייה, יש לו בן או בת זוג מהסיבוב הראשון שהיחסים עימם טרם הסתיימו וכן בן או בת זוג חדשה, או שיש לו ילד אחד שאין הוא רוצה להוריש לו דבר או רוצה להתנות תנאים שרק אם יקיימו אותם תינתן הירושה (רק כשהילד יהיה בן 21 או רק אם ישמור על מבנה הבית כמו שהוא וכו').

איך מבטיחים שמה שנאמר בצוואה אכן יתממש?

אנו מפקידים את הצוואה אצל משרדי רשם הצוואות ועם מותו של אדם – נמצאת הצוואה ונכנסת לתוקף. אנו מחתימים עליה שני עדים כנדרש. אנו מצלמים במידת הצורך את החותם כדי שהסרט ישמש כראיה לצלילותו. אנו מצרפים מכתב מרופא המאשר את צלילותו ובריאותו של המוריש.

ואם רוצים לתקן בעתיד את הצוואה?

לא תהיה כל בעיה לתקן את הצוואה בהמשך וזה גם רצוי (אם התגרשת אחרי, נולד עוד ילד, נפרדת מבן הזוג וכו').
התיקון האחרון הוא התקף.
כדאי לבצע את התיקון באמצעות עורך דין כי יש נטייה לטעון בעיקר נגד תיקון מאוחר שהוא נעשה כביכול על ידי אינטרסנט שהפעיל לחץ על המוריש. דווקא כאן – חתימה של אדם בבית החולים ללא עדים הינה בעייתית מאוד ודורשת מלחמה בבית המשפט בהמשך. עדיפה בהחלט פנייה לעורך דין המתעד את התיקון ויוכל להצהיר בעניין זה בהמשך, בעת הצורך.

מה עוד אפשר לעשות באמצעות צוואה?

 • לקבוע יורש ראשון, ואם הוא מת חלילה – לקבוע מי היורש במקומו
 • לקבוע יורש אחד בתנאי מסוים ואם לא עומד בתנאי – העברה ליורש הבא
 • להוריש כסף לגוף, לעמותה או אגודה, למפלגה, למדינה, לקרוב רחוק או לאדם שאינו קשור כלל למשפחה לבן זוג חד-מיני

ומה אי אפשר להוריש?

דברים שאינם פיזיים וצברנו לאורך השנים, בעיקר עניינים של כבוד, הולכים איתנו לקבר. כך, לא נוכל להוריש חברות באגודה או עמותה, בלשכת עורכי הדין או רואי החשבון. לא נוכל להוריש תואר אבירות. לא נוריש זכות שמגיעה לנו אישית בגוף ציבורי או התנדבותי. אי אפשר להוריש רישיון נהיגה, רישיון לאחזקת אקדח, תעודות הוקרה או אישור לעסוק במקצוע מסוים. זה תואר ששייך לנו אישית ולא מורישים אותו.

מה קורה אם יש התנגדות לצוואה?

אם לאחר מותו של אדם מפרסם רשם הירושות כי הוא מת וכי עומדים לבצע את צוואתו כפי שנמסרה לרשם או על פי החוק היבש (בהיעדר צוואה – 50% לבן או בת הזוג ו-50% לילדים, בהיעדר בן או בת זוג או ילדים – בחלוקה אחרת עם ההורים), והיה ומישהו מתנגד וטוען שיש צוואה אחרת או שהמוריש עבר מניפולציה על ידי אחד היורשים שגרם לו בכוח לשנות את צוואתו, כל עניין פרשנות הצוואה עובר לבית המשפט. בבית המשפט יש חשיבות רבה להיות הצוואה מנוסחת כחוק על ידי עורך דין. ראשית, עורך הדין יוודא שלא נפלו בה פגמים טכניים או הושמו בה תנאים שבית המשפט לא מכבד. שנית, עורך הדין עצמו יכול להצהיר כי הצוואה נכתבה כדין וללא לחץ על המצווה. עורך הדין גם יכול להיות מנהל העיזבון ולנהל את הנכסים עד שיוסדרו ענייני הצוואה והירושה.

מה גובה המס על הכנסות מירושה?

פה דווקא יש חדשות טובות. לפני 30 שנה בוטל מס הירושה שהיה נהוג עד אז וכיום הרווחים והנכסים המתקבלים מירושה פטורים ממס. ועדת בן בסט וגופים אחרים המליצו להשיב את המס שהיה נהוג בעבר במדינה אך ההמלצה טרם התקבלה. עם זאת, כדי למנוע מיסוי של מבנים ומקרקעין הנמסרים או נמכרים על ידי עזבון או בעקבות ירושה – צריך בהחלט להתייעץ עם עורכי דין, הן בשלב מימוש הצוואה והן בשלב כתיבתה, על מנת למנוע מצב שבו יש יורשת נוספת שלא תכננתם להוריש לה את כספכם: מדינת ישראל (אגף מס הכנסה או מס רכוש).

לכולם מומלץ להשאיר אחריהם צוואה שכתבו מראש, בשעה שהיו צלולים, אך אילו אנשים ח י י ב י ם לכתוב צוואה?

 • בני זוג חד-מיניים – מאחר ואינם נשואים על פי חוקי המדינה, עדיף להבטיח את זכויותיהם על ידי חתימה על צוואה ואיזכור מפורש של יורש או יורשת (וכך למנוע מלחמה מכוערת לאחר מות המוריש)
 • אנשים שיש להם ילדים מחוץ לנישואין
 • אנשים שיש להם יחסים מיוחדים עם אנשים שאינם בני משפחה או אינם ידועים לבני המשפחה
 • ילד מאומץ שטרם אומץ רשמית ורוצים להוריש לו בצוואה
 • כל העדפה או אפליה של ילד כזה או אחר או של הורה כזה או אחר או של בן ובת הזוג, בשונה מהפרופורציות הקבועות בחוק (50% לבן/בת הזוג ו-50% בחלוקה שווה לכל הילדים)
 • מי שרוצה להתנות תנאים מסוימים למתן כספי הירושה באמצעות הצוואה ורוצה להבטיח שרק עם התקיימות התנאים – יחולק כספו או רכושו
 • מי שהינו מוטב של חברת ביטוח, ביטוח חיים, פנסיה, קרן, חשבון בנק מיוחד ורוצה לשנות את תנאיו ואת נהניו

איך עושים זאת?

בקלות רבה. מכינים את עיקרי הדברים בראש או בכתב וקובעים עימנו פגישה. כשמדובר באנשים מבוגרים במיוחד או חולים ומתקשים בתנועה, אנו יכולים להגיע לבית המצווה וכן לתעד את הליך החתמת הצוואה באמצעות מצלמת וידאו להבטחת תקפותה בעתיד. כמו כן:

 • כדאי להכין אישור רפואי הנכון לתאריך כתיבת הצוואה המבטיח את כשירותו של המצווה – בריאותית ונפשית.
 • כדאי להכין רשימה של כל הנכסים, קופות הגמל, המבנים במקרקעין, זכויות אחרות וחשבונות בנק – כדי להבטיח שהצוואה תהיה מקיפה ומלאה ולא תהיינה הפתעות בהמשך.
 • יש להתייעץ עם עורך הדין בקשר לזהות העדים כדי שלא ייפסלו בעתיד ויובילו לפסילת הצוואה כולה. לא נרצה, לדוגמא, עדים שהם בעלי עניין ויעלה חשד שהם "הכריחו" או "לחצו" על המצווה להגדיל את חלקם בצוואה.

מלאו את הפרטים הבאים כדי שנוכל ליצור אתכם קשר:


בחזרה לראשית עמוד זה לחץ כאן
בחזרה לעמוד הראשי לחץ כאן