הנה עוד סוד: גם המפתחים של סיקרט מפחדים (וגם השופטים)

לפני זמן לא רב ניתחנו כאן את אפליקציית "סיקרט" המאיימת להטביע את כולנו בים של השמצות, פרסומי לשון הרע ודיבה. אנשים מצטרפים, מיד מקבלים כל אנשי הקשר שלהם (בפייסבוק) הזדמנות להגיד עליהם "מה שרוצים", תוך ידיעה שהכל יתפרסם בעילום שם. בכתבת טלוויזיה בערוץ 2, ניתן היה כבר לפגוש את הקורבנות הראשונים של "סיקרט" בישראל – בני נוער, עליהם נאמר שהם "מכוערים" ,"קופים", "מקיימים יחסי מין", "בחורה נותנת" וגם "חבל שלא התאבדת. למה שלא תתאבדי?" ודומיהם.

http://www.mako.co.il/news-channel2/Channel-2-Newscast/Article-9224ddc1356c741004.htm

הדברים מתפרסמים לעיני כל. החברים הטובים מוזמנים להעלות עוד ועוד רכילויות בלי חשבון (כי מובטח להם שזהותם לא תיוודע). זה גורר השמצות על מעסיקים במקומות העבודה, השמצות על נשים ש"נותנות" או "לא נותנות" (בקרב החבר'ה), מידע לא מבוסס ברובו ולא אמין, ולרבות מידע פיננסי שיכול לייצר בעיות לא פשוטות. מייסדי "סיקרט" התחייבו למנוע פרסומים של פורנוגרפיה, גזענות, שנאה, איומים ועבירות שונות, וכך נולד הרעיון לייצר סינון של מילים פוגעניות באמצעות סריקת הטקסטים על ידי אוטומט הרגיש למילים אלה.

FWJ1UF7H

בארה"ב, מולדת ה"סיקרט", החל גל של פניות והתראות לפני תביעות. בוני האפליקציה מיהרו להכניס לתוכה מערכת סינון (הפועלת כיום רק באנגלית ובשפות מרכזיות אחרות כספרדית) וזו "מיירטת" מילים פוגעניות, את ה- wordF, קללות, מושגים מעולם הפדופיליה וכדומה. כל תוכן מיני או דיבתי – שהמחשב מצליח לאתר – נמחק. זו מערכת המזכירה את מערכות הביון המאתרות פיגועים אפשריים בשיחות טלפון (במעקבים הבלתי נגמרים של ארה"ב אחרי מדינות "עוינות" כמו גרמניה וישראל לדוגמא). מערכת הסינון עוד לא עובדת בעברית. ב"סיקרט" הפכו מודעים יותר לבעיה זו. לא זאת בלבד שבכוונתם להחדיר מערכת יירוט מושגים משמיצים, הכוונה היא גם להביא "צנזור" מקומי שיעמוד בראש המערכת כאן, ויידע לכוונן את מערכת הסינון גם בכל הקשור בסלנג מקומי, ולא רק בתרגום מילולי של מושגים בעייתיים. סריקה כזו מתבצעת גם על ידי אוטומט וגם באמצעות בדיקות מדגמיות של נציגים חיים. זו פרוצדורה לא פשוטה והיא עשויה לייקר את השימוש באפליקציה כך שלא תהיה "חינמית", להבדיל – לגרום לעיכובים בהעלאת חומרים. זה מחירו של הניטור, הנדרש כדי להגן מפני תביעות לשון הרע. אם לא כן, מדובר בג'ונגל חסר כל מצפון וטאקט, ובצל השמחה על תחושת החופש לכתוב הכל, יש גם אנשים שנפגעים ולוקחים את הדברים קשה במיוחד.

בעוד "סיקרט" מחפשת מועמד ישראלי מקומי דובר עברית ואנגלית, עם ידע טכנולוגי, ממשיכים חברי הכנסת ליזום דיונים, ובהמשך גם הצעות חוק, נגד אפליקציות דומות. עם זאת, המחוקקים לא מקדמים עדיין את החוק שאמור לפתור את בעיית הגולשים האנונימיים, שזהותם לא ידועה, כפי שהפצירו בהם שופטי בית המשפט העליון, בהלכת רמי מור (אותה הזכרנו בפוסט הקודם שעסק ב"סיקרט"). הלכה זו אוסרת על בתי המשפט להורות לחברות התקשורת וספקי האינטרנט לחשוף בפנינו מי עומד מאחורי טוקבק אנונימי או מאחורי הודעה אנונימית ב"סיקרט".

צחוק הגורל. אם יש מי שזיז את שופטי בית המשפט העליון מ"הלכת רמי מור" להלכה מקלה יותר, אלו יהיו אולי דווקא שופטי בית המשפט לענייני משפחה, המושמצים באתרים כמו "התנועה למען למען ילדינו" ואתר "עמותת טובת הילד". אולי כשהם מרגישים את הדברים על בשרם, יהיה בזה כדי להזיז את שופטי העליון מפסיקתם.

אכן, התפרסם כי לאחרונה (בשבוע האחרון) גילו גם שופטי בתי המשפט בארץ, בפרט שופטי בתי המשפט לענייני משפחה, כי בעקבות הלכת בית המשפט העליון (הלכת רמי מור), האוסרת על חשיפת גולש אנונימי בכל מצב, יוצאים גם נפגעים, שכן ניתן להשמיצם ללא חשבון. הנהלת בתי המשפט פנתה לפרקליטות המדינה כי שתורה למשטרה לאתר את ה-IP  של הכותבים, וזאת כדי להגיש נגדם כתבי אישום בגין העלבת עובדי ציבור ושיבוש מהלכי משפט. מדובר במקרים רבים גם בפגיעה בפרטיות. כל עוד היה מדובר בהשמצות "רגילות" והתבטאויות "לא מנומסות", עוד איכשהו "החליקו את זה", אבל מתברר שיש אתרים עם פוטומונטאז' של גוף עירום ובראשו תמונת שופט או שופטת, השמצות על ילדיהם של השופטים (לרבות הבעת שמחה על מותו של בן של שופטת). בעיקר הושמצו השופטים שפרה גליק, רבקה מקייס, יעקב כהן, נפתלי שילה, שמואל בוקובסקי ואילת גולן תבורי – מבתי משפט לענייני משפחה ברחבי הארץ.

הגולשים האנונימיים לא  חסכו שבט לשונם גם מכבוד השופטת טובה סיוון ז"ל שנפטרה בשנה האחרונה. על פי הידיעה שהופיעה בעיתון "הארץ" (ראו הקישור למטה), "בחלק מהפרסומים נראים פני שופטות כשהם מותאמים לגוף אחר בתחפושת כלשהי. על תמונה של אחת השופטות נכתב "תלבושת משמידת גברים" ובסוגריים "פרודיה לפורים". הכיתוב שליווה את התמונה היה "יפייפית המאגרב, זו שייעצה ללא מעט גברים לרכוש חלקת קבר לעצמם,לפני שהיא תעקל להם גם את הכליות, החליטה בפורים זה לשנות פאזה ולהתחפש לעקרת בית".

1757618-5

ראו הפרסום המקורי כאן:

http://www.haaretz.co.il/news/law/.premium-1.2400527#.U-SzBiau9Ys.facebook

מקריאת הדברים עולה שוב המתח בין "חופש הביטוי" ו"הזכות לביקורת" למול פגיעה בשם הטוב. מצער הדבר כי "הלכת רמי מור" מונעת את גילויים של הכותבים. הנה, רק בשעה שהאמירות פוגעות בשופטים, יכולים אלה להבין את מימדי התופעה של השמצות ללא חשבון ברשתות האינטרנט, כפי שהיא באה לידי ביטוי בחיים היומיומיים. מצער הדבר ששופטים מושמצים. אך מצער גם למצוא אזרחים מושמצים על לא עוול בכפם, כשידיהם כבולות בגלל פסיקת בית המשפט העליון, ואיטיותו של המחוקק להתגבר על שינויים טכנולוגיים.

בחזרה לראשית עמוד זה לחץ כאן
בחזרה לעמוד הראשי לחץ כאן