הטרדה מינית: האם רומן פולנסקי יישפט בישראל בנוגע לסקס עם בת 14?

38758877_s

פרקstp_100 א:
נשים חשופות ללחצים שלא להגיש תביעות

והנה יצאה לדרך גם תביעה חדשה של אלכס גלעדי. הוא משיב מלחמה לעיתונאיות אושרת קוטלר ונרי ליבנה, אשר טענו נגדו כי הטריד אותן מינית. נתן זהבי תבע מיליון ושמונה מאות שקלים. כסף קטן. אלכס גלעדי הולך על שני מיליון. לו יש (כתב תביעה) יותר גדול. וזה שבתביעת לשון הרע לא מקבלים יותר מכמה מאות שקלים במקרה הטוב, ולרוב כמה עשרות אלפים, לא באמת מעניין. התביעות הללו נועדו לייצר כותרות. עם כותרות נגד, אפשר להביס את הידיעות המקוריות, שמנוע החיפוש גוגל דחק לראש.

אין ספק כי אנו עדים היום למטוטלת הנעה מצד לצד בכל הנוגע לעדויות על הטרדה מינית. תחילה היו הנשים טרף קל של גברים במקומות העבודה השונים. לאחר מכן נחקקו חוקים והתגברה המודעות הציבורית והוגשו תלונות נגד גברים, אך חקירות המשטרה, עימותים שנדרשו, חקירות לא פשוטות על ידי הסניגורים, עסקאות טיעון שנחתמו, יצרו תחושה כי הנשים עשויות לאבד את מקום העבודה ואת פרטיותן בהליכים אלה. לחלקן לא האמינו, לאחרות – ביצעו "שיימינג" ברשתות החברתיות תוך עקיפת החוקים המגנים כנגד פרסום שמן.

פרstp_100ק ב:
תביעות בבתי משפט לעומת "משפט ציבורי"

והמטוטלת המשיכה לנוע לעבר נשים שמאסו בכל זה, ביקשו לחסוך את העימותים והחקירות, החליטו שהן מוותרות על שירותי המשטרה והפרקליטות ובמקום להגיש תלונה ולצפות לכך שבתום חקירה יוגש כתב אישום ואולי תבוא גם הרשעה, יוצאות ל"משפט ציבורי" ברשתות החברתיות. לאחרונה איים גל התלונות האנונימיות וכן אלה שמאחוריהן עומדות נשים גלויות פנים לשטוף את הרשתות. זה אולי התחיל עם המפיק הארווי ויינסטיין בארה"ב אבל הצית סופה של ממש.

פרקstp_100 ג:
גברים חזקים תוקפים נשים שתבעו אותם

כעת, לנגד עינינו, שוב נעה המטוטלת מצד גברים שנגדם נטען שהטרידו, המגישים תביעות לשון הרע נגד מי שמביא את קולן של הנשים המוטרדות. פרשה מקומית אחת, שזכתה לסיקור נרחב עוד בטרם החלה, היא זו שבה מגיש הרדיו נתן זהבי תובע את העיתונאית הדס שטייף, שהביאה עדויות של מתלוננות על הטרדות מיניות.
זהבי הוא הראשון מתוך קבוצה ארוכה של גברים בעמדות בכירות בתקשורת, שחטפו רסיסים של קמפיין "מי טו" ("גם אני") העולמי והמקומי, ביניהם חיים יבין, אלכס גלעדי, גבי גזית, אפילו טומי לפיד המנוח. זהבי מבקש לשנות את המגמה, ממותקף לתוקף.

כעת מצטרף אליו, באופן מעט מפתיע, הבמאי הפולני-צרפתי רומן פולנסקי, בתביעה שהוגשה בארץ נגד מפיק ישראלי, שהקים אתר המתעד הטרדות מיניות (או מקרי אונס) של קורבנות לכאורה, המעידות כי נפלו קורבן למעשיו. פולנסקי סוחב אחריו חטוטרת גדולה. הוא הודה בעבר בקיום יחסים עם ילדה כבת 14, הורשע ונמלט מארה"ב בטרם ריצוי עונשו, כך שבמשך שנים ארוכות היה מבוקש על ידה, והקפיד להסתובב במדינות שאין להן הסכם הסגרה עימה.

פרקstp_100 ד:
המשותף לרומן פולנסקי ולנתן זהבי
או – הטרדה מינית בהליך פלילי ובהליך אזרחי

במידה רבה, התביעה של פולנסקי דומה מאוד לזו של זהבי, רק שהיא גירסתה האירופאית. כלי תקשורת באירופה ציטטו את דברי המפיק הישראלי. כלי תקשורת בארץ ציטטו את דבריה של העיתונאית שטייף. לכאורה, כדי לעמוד בנטל הגנת האמת או נטל ההסתמכות בתום לב, מתבקשים הנתבעים בשני המקרים להצעיד לאולם בית המשפט את הקורבנות, נותנות העדויות, שעליהן הסתמכו. במקרה כזה, אמור זה שנטען כי הטריד, לנהל למעשה הליך פלילי בתוך הליך אזרחי.
זהו מבנה מוזר מבחינה משפטית אך לא בלתי קיים. רק לפני שבועיים קבע השופט ארניה מבית משפט השלום בראשון לציון כי עורכת דין צעירה שטענה כי היא נאנסה על ידי יעקב פליסיאן, בשעה שבאה לדון עימו על האפשרות לייצג את אחיו, שנאשם אז בפרשת ה"בר נוער", אכן נאנסה ותפוצה ב-250,000 שקלים. כלומר, הגם שהפרקליטות לא הגישה כתב אישום באפיק הפלילי, הנאנסת לא ויתרה והגישה תיק של פיצוי נזיקי בהליך אזרחי, ופסק הדין נפסק לטובתה. נשמעה ביקורת מצד גורמים לא מזוהים מהפרקליטות על "פלישת" בית המשפט האזרחי לתוך התחום הפלילי, אך דומה כי גופי האכיפה צריכים לבוא בדין ודברים עם עצמם, על הסיבות שבגינן הם לא פועלים בתיקי עבירות מין בדרך שמייצרת אמון מצד המתלוננות.

כעת, אם אכן יגיע הסדר טיעון מקל עם משה איבגי, כפי שפורסם (והוכחש), או בעניינו של כל אחד אחר, יכולות מתלוננות לנהל הליך אזרחי, במסגרתו בעצם עליהן להוכיח את התקיימותה של העבירה הפלילית. וזה בעצם המקום אליו מובילים כעת זהבי מחד ופולנסקי מאידך את משפטיהם: עליהם להפריך התקיימות עבירות פליליות, ועל הנתבעים בשני המקרים להוכיח באולמו של שופט אזרחי – את התקיימותה של עבירה פלילית.

פרקstp_100 ה:
תביעות שמתפזרות להן בכל העולם

באופן תיאורטי, אך לא בלתי אפשרי, נוכל להגיע למצבים מוזרים כמו אלה שידעה אמריקה בפרשת או ג'יי סימפסון: הוא זוכה מאשמת רצח בתיק הפלילי ובמקביל חוייב בפיצוי למשפחת הקורבן בתיק האזרחי, שם נקבעה אחריותו לאותו רצח. הדבר נובע מכך שיש נטל שונה של הוכחה בתיקים אזרחיים ובתיקים פליליים. כך יצא שהתיק של פליסיאן נסגר בפרקליטות, כמו תיקים שנסגרים בעילות של חוסר ראיות או עילות אחרות, ובתביעה האזרחית הוא חויב ונמצא "אשם" במובן האזרחי (מחויב לשלם).

פרקstp_100 ו':
האם רומן פולנסקי יכול להשפט בישראל?

ופולנסקי, את מה שביקש למנוע מעצמו בארה"ב, הוא מביא על עצמו כאן. בכלל, פרשת פולנסקי מזכירה לנו את הגלובליזציה שבה אנו מתנהלים, גם במסגרת משפטית. בתי משפט בארץ כבר דנים, חדשות לבקרים, בטענות משפטיות נגד גוגל (או גוגל ישראל), פייסבוק (או פייסבוק ישראל) ועוד גופים בינלאומיים.
כעת יכולים מי שהממון מאפשר להם זאת לבוא ולתבוע פה לשון הרע, הפרת הפרטיות, הפרת זכות יוצרים או כל הפרה אחרת, בהליך אזרחי ישראלי. והרי בתיק פולנסקי יקבע בסופו של יום שופט ישראלי מי דובר אמת: במאי פולני או מתלוננות אמריקאיות והתוצאה תסוקר בעיתונות הבריטית והצרפתית.

כל זאת יקרה אם פולנסקי יוכל לנהל בארץ את משפטו.
בישראל, בניגוד לצרפת, ישנו הסכם הסגרה עם ארצות הברית.
פולנסקי צריך לבוא להעיד, להתעמת עם עדות, לחתום על תצהיר, להיחקר עליו. אם יבוא, וישראל תתבקש להסגירו, עוד עלולה להיוולד "פרשת נקש" חדשה (כמו אותה פרשה שבה לא רצתה ישראל להסגיר חשוד בפלילים מפאת היותו יהודי).

stp_100

 

פרק ז (אחרון):
תתרכזו, יש פה פרדוקס או לפחות אבסורד מג'ורי

עדות בווידאו, גם היא יכולה להיות בגדר חידוש, אך נדרשת בסיבות טובות יותר מאשר טיעונו של מי שתובע דיבה על כך שנאמר שהטריד נשים, שאינו יכול לבוא ארץ כי טרם ריצה עונשו על עבירת מין בקטינה שביצע בעבר.
סוג של אוקסימורון.

צריכים ייעוץ וליווי משפטי?
הוטרדתם או הואשמתם האשמת שווא?
תנו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים ונחזור אליכם – סודיות מובטחת


.

בחזרה לראשית עמוד זה לחץ כאן
בחזרה לעמוד הראשי לחץ כאן