הוציאה לו ע' – חשפה שהוא החשוד כ"מטריד" ותשלם. אזהרת מסע למתלוננות "me too"

כולם דיברו בפורום המדע הבדיוני על ע', שסיפר כי לחינם הדביקו לו תדמית של "מטריד מינית". סבינה קורמניוס ידעה מי הוא וגילתה את שמו המלא. זה עלה לה בכמעט 30,000 שקלים.

אחרי שתופעת ה"me too" הרימה את ראשה ושלטה בכיפה, ונשים התלוננו על גברים, במה שבחלק מהמקרים נחשב ל"משפט שדה" (שבו הועלו שמות של "מטרידים" לכאורה, בשמם המלא, כשמתלוננות מהעבר מבקשות "לשפוט" אותם ברשת האינטרנט), החלה תופעה נגדית, של גברים התובעים את מי שקבע או רמז שהם "מטרידים".

גם אלכס גלעדי (שתבע את אושרת קוטלר ועיתונאית "הארץ" נרי ליבנה), גם רומן פולנסקי שתבע בלוגר מקומי, התקפלו וביטלו את תביעותיהם. אנשים בכירים בתקשורת – דן מרגלית, גבי גזית, ארי שביט, עמנואל רוזן – עזבו את הפוזיציה שלהם בכלי התקשורת בעקבות האשמות, שלא הגיעו לפתחו של בית המשפט. אך זכייתו של נתן זהבי, בתביעת לשון הרע נגד העיתונאית הדס שטייף (אשר בגינה הוגש ערעור), מסמלת כרסום מסוים בחופש שהציעה תופעת "me too" לנשים מתלוננות. כבר מסוכן לכתוב סתם כך שמות והאשמות.

השבוע התבשרנו על פסק דין מעניין, שמגיע דווקא מפורום סגור של חובבי מדע בדיוני, "אשת החתול – בלי חליפת ספנדקס", המתכתבים אלה עם אלה. דווקא מהאגף הבדיוני מגיעה עוד בשורה (ת.א.51019-09-16) כנגד מישהי שחשפה שם של מי שנטען נגדו שהטריד מינית.

במקור, הופצו נגד אותו אדם, נקרא לו בראשי התיבות של שמו – ע"ק, טענות אודות היותו מטרידן מיני, ועל כן, לפני כמה שנים, הוא הגיש תביעה נגד מי שערך לו מסע "שיימינג" ברשת אז, ואפילו זכה בפיצוי נאה (63,000 שקלים ופרסום התנצלות) אחרי שהוכרע שאין בדברים ממש, ולחינם הוא בוייש ברשת.

עם זכייתו, ב-2015, ריאיינו אותו לאתר "מאקו", כמובן בעילום שם (כדי לא לפגוע בו, שהרי הוכרע שכלל לא הטריד מינית), והוא הוצג שם כ-ע', שמספר איך הרגיש כשהוא הותקף על לא עוול בכפו בפרסומים המקוריים ההם. בפורום "אשת החתול" התחיל רב-שיח שבו היו מי שניסו לנחש מי זה ע'. הנתבעת בתיק הנוכחי, סבינה מיכל קורמניוס, ידעה או זכרה את התשובה, וכשנשאלה על ידי אחת הגולשות, היא הייתה מי שלא התאפקה וגילתה לכולם במי מדובר. בכך, היא שוב "הדביקה" לו את הטענות על הטרדה מינית. רוב האנשים ממילא חושבים ש"אין עשן בלי אש". כעת רצו ופשפשו ונזכרו מה נטען על ע', וכל הפרשה קיבלה "חיים חדשים".

ע' יצא לתביעה שנייה. הפעם, בתביעה הזו, נתבעה קורמניוס על כך ש"גילתה" מי זה ע'. היא לא רק "גילתה" את שמו אלא גם חיברה אותו, באופן אסוציאטיבי, עם מישהו אחר שהטריד נשים ולטענתה הטריד אותה בבית הספר התיכון. היא אמנם מחקה את השם מהר מאוד, אחרי שקיבלה מכתב התראה, אבל ע"ק החליט להגיש תביעה, משום ששוב החלו ליחשושים והתכתבויות בנושא שלו, באופן שקושר בינו לבין הטרדות מיניות.

לא עזר לה, לנתבעת, שטענה כי האיזכור של ע"ק היה שולי ואגבי, וכי בסך הכל נזכרה באירוע שחוותה כשהייתה בבית הספר, ובכלל מדובר היה בתגובית – כלומר, לא בפוסט הראשי אלא בתגובה לשאלה, שהיא תגובית ולא קוראים אותה כל הקוראים המקוריים, כמו את הפוסט המקורי. גם לא הטענה שמדובר בקבוצה סגורה. היא ניסתה להסביר כי כל הנזקים הנפשיים שטוען להם התובע, קשורים בכלל בכתבה המקורית ולא באיזכור הקצרצר שלה, באותה תשובה לשאלה, שבו חשפה שהוא בעצם ע' מהכתבה ב"מאקו".

מבחינתו של התובע – הדבר יצר קישור לתביעה המקורית, ולהשמצות שחווה במקור (ובגללן תבע וזכה). השופטת חנה קלוגמן (מבית משפט השלום בת"א) צידדה בדבריו. היא ראתה בזה פגיעה בפרטיותו, בפרט כשהנתבעת ראתה שהוא בוחר להתפרסם בכתבה בשם מוסתר ולא בשמו המלא, ומה גם והנתבעת הודתה בהליך עצמו כי אין לה מושג אם התובע הטריד אי פעם מינית, והוא הכחיש שדבר כזה קרה אי פעם.

ראו מה זה: שמועה מתחילה איפשהו, מנסים לעצור אותה, תובעים, זוכים, ומתראיינים בעילום שם על הפגיעה שהייתה לך מכך שהדביקו לך את הסיפור הזה, וגם אחרי הראיון ממשיכה הפגיעה, כי מישהי "מגלה" לאחרים במי מדובר וכן הלאה.

מדובר בקהל מצומצם של קוראים בפורום, ולא כולם קראו את השאלה והתשובה (שבה נחשף השם), ובוודאי שלנתבעת לא הייתה כוונה רעה, וגם בכך התחשבה התובעת. היא פסקה פיצוי של 25,000 שקלים ועוד החזר הוצאות של 4500 שקל ובסך הכל, כמעט 30,000 שקלים שהנתבעת התבקשה לשלם לתובע.

ואנחנו כולנו, צריכים להיזהר. למרות הרצון לפעמים לספר ולגלות במי מדובר, מי עומד מאחורי האותיות (א' מבית הנשיא), על מי מדברים – מתלוננות ששמן חסוי או חשודים כמטרידנים שטרם נקבעה אשמתם, הרי חשיפת השמות, הגם שנעשתה בתמימות, יכולה להסתיים בפיצוי כספי. אל תתנדבו לספר, לפגוע ולהיתבע, גם אם אתם יודעים מי זה ע' או מי זה ז'.

ידיעות מקוריות: 

ידיעה 1

ידיעה 2

בחזרה לראשית עמוד זה לחץ כאן
בחזרה לעמוד הראשי לחץ כאן