בת 13 כתבה עליך צ'ט? אפשר לתבוע

שיימינג ברשתלאמא אין אחריות על מה שהבת כותבת. לבת, גם שכשהיא קטינה, דווקא יש (אבל לא מתעשרים מזה)

זו אמנם תביעה קטנה בסך הכל (לא "תקדים מחייב"), אבל גם ממנה אפשר ללמוד כמה פרינציפים, בשאלה עד כמה לוקח בית המשפט ברצינות גם השמצות של קטינים באינסטגרם ובווטסאפ.

האם אפשר בכלל לתבוע קטינים על שטויות או השמצות שנכתבות ברשתות חברתיות (כשבסוף אמא משלמת) ועד כמה אחראים ההורים למה שילדיהם כותבים.

על שולחנו של השופט אלי ספיר, הדן בתביעות קטנות בבית משפט השלום בתל אביב, הונחה תביעה המספרת את סיפורה של קטינה אחת בת 13 שתבעה קטינה אחת בת 14 ואת אמא שלה (הקטינה כתבה את הדברים והאמא הייתה "אחראית" עליה באופן עקרוני אז תבעו גם אותה).
שתי הקטינות היו חברות טובות וגם אהבו – כתחביב – להחליק על הקרח. עד כאן הכל טוב ויפה.
כשהן החלו לריב, כתבה הקטינה הנתבעת פרסומים פוגעניים כלפי חברתה לשעבר. מה שנהוג לכנות כיום – "שיימינג". על זה שאמא שלה היא "מכשפה" וכן "משוגעת".
יש להניח שמה שנכתב שם היה אכן שיימינג, בוודאי בעיני ילדים בני 13. ועוד תוסיפו לזה תמונה מבזה על הפודיום שהועלתה באינסטוש.

אז מה נאמר בתגובה לתביעה הזו?

קודם כל, זו "היא התחילה". הנתבעת הייתה גם היא "קורבן של הנסיבות". זו הייתה התגובה לדברים שאחרים כתבו.
דבר שני, אחרי זה היא גם פירסמה התנצלות. וחוץ מזה, מדובר רק ב"שיח של ילדות".

כל הטענות האלה לא ממש התקבלו.
השופט סבר שהשמצות בצ'טים זה כבר משהו שמצדיק פיצוי. הוא השתכנע שהנתבעת לא הייתה כל כך "פאסיבית", אלא דווקא הכותבת הראשית.
אבל בגלל גילה הצעיר ובגלל שהתנצלה על מה שכתבה, עוד לפני שנדונה התביעה, נפסקו נגדה 1500 שקל פיצוי שעליה לשלם לתובעת וכן עוד 800 שקלים בגין הוצאות המשפט (הטרחה סביב הגשת התביעה).

זה לא סכום גדול, אבל זו בכל זאת תביעה קטנה של שתי קטינות.
מה שמעניין בתביעה הזו זה מה שחשב השופט על האחריות של האמא.
עד כמה היא אחראית על מה שכותבת הבת בצ'ט ובאינסטגרם?
ובכן, היא לא. התביעה נגדה נדחתה.

"הורה סביר", כך קבע השופט, לא אמור לבצע בילוש של 24/7 אחרי מסרוני סמס, תמונות אינסטגרם, פוסטים בפייסבוק וכו'.
זה לא סביר שהורה יתעסק בזה כל היום וגם לקטינה עצמה יש זכות לפרטיות וההורים שלה לא אמורים לקרוא כל מה שהיא כותבת כמו צנזורים.
אז היא לא ממש אמורה "לעצור את הפרסומים" של הבת.

החלטה מעניינת, שאולי עוד נעשה בה שימוש בעתיד בתביעות אחרות.
בכל אופן, זה לא באמת "תקדים מחייב". זו בסך הכל תביעה קטנה, אפילו תביעה קטינה, אבל ההחלטה (מתחילת ספטמבר 2016) מעניינת. וגם הידיעה שאפילו פוסטים וצ'טים של בת 13 אפשר לתבוע.

התביעה מסומנת ת"ק 53379-11-15 פלונית נ' אלמונית (קטינה) ואח' ומטבע הדברים השמות הוסתרו כדי לא לפגוע בכל המעורבים (בשל גילם הצעיר).

בחזרה לראשית עמוד זה לחץ כאן
בחזרה לעמוד הראשי לחץ כאן