אישה בדתה תלונה על אונס ותשלם פיצויים

 כמה נורא יכול להיות גורל של אדם שבדו נגדו תלונת אונס – והוא הורשע?

44118519_s

ללקוח שלנו זה לא קרה, כי זכינו במשפט: בחורה שבדתה תלונת אונס כלפיו, חויבה לשלם לו, סכום של 42,000 ₪ ועוד 15,000 ₪ עבור הוצאות – בפסק דין שניתן בינואר 2018 בפני כבוד השופט אבי שלו, בית משפט השלום בתל אביב.
57,000 השקלים הללו עשויים להישמע "מעט", אך יש לקחת בחשבון שהאיש נגדו בדתה את התלונה לא נעצר, רק נחקר, וזאת מכיוון שמהרגע הראשון היו בידיו הוכחות לכך שהמתלוננת שיקרה בחקירתה.
בהמשך המתלוננת גם התחמקה מעימות ישיר מולו.

תלונות שווא על אונס או הטרדה מינית – למה אין פסיקות קודמות להישען עליהן?

בפסיקת הסכום התחשב בית המשפט גם במצבה הכלכלי הדחוק, וזאת הגם שהנזקים שיכלה לגרום לתובע, לולא היו בידיו ההוכחות, היו הרסניים: מאסר של עד 16 שנה בתיק "he said, she said" קלאסי.
למרבה הצער, פסק הדין ניתן על דרך הפשרה (לפי ס' 79א' לחוק בתי המשפט), משמע – לא ישמש כ"דוגמא" בתביעות אחרות.
גם בסיכומים בתיק זה נתקלתי בבעיה זו – אין הרבה פסיקות קודמות להציג, משום שתמיד משכנעים את הצדדים להסכים להסדרים אלה, גם כדי לא להטיל אות קין על המתלוננת וגם כדי להשיב את האגרה לתובע.

אני מוצא שזה ה"trade off" שאני נאלץ לעשות שוב ושוב בתביעות בגין תלונות שווא:
הלקוח שלי יקבל תוצאות כספיות (הולכות וגדלות, דרך אגב, במקרה קודם קיבלנו 30,000 ₪), תמורת כך ש"אין פסק דין מנומק" – כלומר השופט קובע את התוצאה הכספית על דרך הפשרה, מה שמונע מהמקרה לשמש "דוגמא", כלומר להוות פסיקה שאפשר להישען עליה במקרים דומים בעתיד.

והנה ההטיה בסטטיסטיקה של תלונות שווא על אונס או הטרדה מינית

הבאתי מקרה זה לפניכם, בעיקר כדי לסתור במעט את אותם אלו שמנפנפים בסטטיסטיקות הרשמיות של המשטרה ובתי המשפט, מהן עולה לכאורה כי אחוז תלונות השווא הוא אפסי, הזיכויים מעטים וכדומה.
האמת המלאה היא שהסטטיסטיקות הרשמיות אינן מביאות בחשבון תיקים שנסגרים בשקט, הסדרי טיעון של מיואשים למיניהם (מי רוצה שיתנהל נגדו משפט ארוך כחשוד בפשע מין, גם אם הוא זכאי לגמרי?), ומגוון תובעים המגיעים להסדרים שאין בהם נימוקים. כל אלו נעלמים מהרשומות.
לדעתי, יש לקחתם בחשבון הגם שהם לא נראים באותן סטטיסטיקות פורמאליות.
הנה, הייתה פה תלונת שווא. ניתנה הכרעה. זכינו במשפט – ויש פיצוי.
הדברים האלה אכן קורים, גם אם – במסתרים.
וגם זה מקרה שלא ייכנס לסטטיסטיקה ולא ישמש מקור להישען עליו במקרים דומים בעתיד.

בחזרה לראשית עמוד זה לחץ כאן
בחזרה לעמוד הראשי לחץ כאן